Biyografi

Davul : Erden Erdem ( Diş hekimi )
Bas : Cenk Dereli ( Mimar )
Gitar : Haluk Öztekin ( Profesör doktor, ortopedi uzmanı )
Tuşlu çalgılar : Andreas Wildermann (Doktor , iç hastalıkları uzmanı )
Vokal : Ahmet Safa İkis ( Eczacı teknisyeni )

      21.Peron, 11 Temmuz 1973 tarihinde, saat 11’de ,İzmir-Konak 11 numaralı otobüs durağında, grup üyeleri Alp Gültekin(viyola), Seyhan Eriş(gitar), Halil Yıldırım(davul), Andreas Wildermann(piyano), Aron Şerez(bas) ve Haluk Öztekin’in(gitar) buluşması sonucunda kuruldu. Andreas ve Haluk 1969 yılından beri İzmir Koleji’nde çeşitli gruplarda beraber çalmıştı. Aron ve Halil ise İzmir Namık Kemal Lisesi grubundandı. Milliyet gazetesinin müzik yarışmalarından tanışıyorlardı.
      O gün Bornova’daki levanten köşkünde salona aletler kuruldu ve provalara başlandı. Anadolu rock ile progresif rock ezgilerini harmanlayıp kendine özgü bir tarz oluşturan grup, bestelerini çaldığı konserlerin yanısıra gruba büyük emeği geçen Ümit Tunçağ’ın TRT 3 programlarına jingle hazırladı. İzzet Öz’ün Metronom ve Sihirli lamba adlı televizyon programlarına katıldılar. 1975 yılında Bornova’daki köşkte 2 kanallı bir teyp ile kaydedilen canlı performansta Anne, Beş, 18400 TL, F.M.O. ( Film Müziği Olabilir) ve İgor Stravinski’den uyarladıkları “Petruşka” adlı parçalar dikkat çekiciydi. O yıl Aron, Halil ve Seyhan gruptan ayrıldı. İzmir Koleji orkestrasından Gökhan Akçay(bas) ve Erden Erdem(davul) gruba katıldı.

      1977 yılında Denizli Altın Horoz müzik yarışmasına katılan grup, jüri üyesi yapımcı/müzisyen Şanar Yurdatapan’ın ilgisini çekti. 1977 yılında İstanbul ŞAT Yapım stüdyolarında ilk albümlerinin kaydı gerçekleştirildi. Bu kayıtlarda özellikle Debussy’den uyarladıkları Arap Bebeğin Dansı (Golliwogs Cakewalk), Köy Düğünü , Şarap Mahzeninde Gece, İnilti ve Anlatamıyorum adlı parçalar grubun tarzını yansıtan parçalardı.
      Yetmişli yıllarda İzmir dışında hiç konser vermeyen grup; İzmir Fuar Açıkhava tiyatrosu, Atatürk kapalı spor salonu, sinemalar ve çeşitli okullarda sahne aldı. 1975 ‘te Demokrat İzmir gazetesinden ” Ümit Veren Grup” ödülüne layık görüldü. 21.Peron 1977 yılında , İgor Stravinski’nin Petruşka adlı eserini yaylı ve nefesli sazlardan oluşan klasik müzik topluluğuyla ACI Beacon Hall’da prog-rock süiti tarzında sahneledi. Konser kayıtları 2018 yılında 21.Peron Live albümünde dijital platformlarda yayınlandı.
      21.Peron, Embryo grubunun 1978 Asya turnesinin İzmir konserinde ön grup olarak sahne aldı.

      Yaptıkları müziğin sığ ticari klişelerden uzak olması nedeniyle geniş kitlelere ulaşamaması gerçekliği karşısında 21.Peron, müziğini dinletebilmek ve daha çok dinleyiciye ulaşabilmek için vokalli parçalara da yöneldi . Besteci-şarkıcı Maria Rita Epik 1978 sonu gruba katıldı. Grup, o yıllarda Vatan-Millet-Sakarya havasında geçen Eurovision yarışmasına 21.Peron kulvarının çok dışında bir şarkıyla, eğlence ve espri havasında, katılmaya karar verdi. Mutfağa kurulan mikserden grubun çaldığı salonda gece 02:00’de 4 kanal hücum kayıt alındı, grup o canlı kayıtla yarışmada finale kaldı .Halk oylaması ile birincinin belirlendiği “ilk ve son” Eurovision Türkiye finalinde 21.Peron Seviyorum adlı şarkısını seslendirdi ve halk jürisinin oylarıyla birinci seçildi . Ancak Türkiye-İsrail ilişkilerinin gergin olduğu 1979 petrol krizi döneminde , Arap ülkelerinin baskısına boyun eğen Ecevit hükümetinin skandal bir kararıyla Kudüs’teki finallere gönderilmedi.
Eurovision parçasının da yer aldığı TANIŞMA adlı albüm 1979 Nisan ayında üç haftasonu gibi kısa bir sürede Arı Yapım-BİP stüdyolarında kaydedildi , Hey dergisinin albüm listesinde 6. lığa kadar yükseldi. Almanya’da da basıldı. Pop-rock tarzındaki TANIŞMA albümü grubun sound ve tarzını maalesef yansıtamamıştı…Çoğu tıp mensubu olan grup elemanları mesleklerine ağırlık vermek üzere 1979 yazında grubun çalışmalarını sonlandırdı. Herkes kendi yoluna devam etti, 21.Peron dağıldı.

      1980 darbesi sürecinde yapımcı firmalar , stüdyolar basıldı. Diğer birçok eserle beraber 21.Peron’un orijinal miks ve master teypleri darbeciler tarafından imha edildi.
      1974 yılında kaydedilen ev demoları 2018 yılı sonunda Arşivplak tarafından yayınlandı. 1975 ve 1977 yılının restore edilmiş kayıtları Arkaplan Müzik tarafından 2003 yılında CD ve LP / 45’lik olarak yayınlandı. 400 adet olarak basılan 33’lük plak ve bonus 45’lik grubun en verimli çalışma dönemini yansıtmaktadır.
      1979 yılında mesleki koşullar nedeniyle dağılan grubun üyeleri, emekliliğe çeyrek kala, aynı kadroyla yeniden müzik yapmaya karar verdiler. 2013 yazında kaydedilen albüm TAPON, Anadolu ezgilerinden beslenen, bazen folklorik, bazen de progresif öğeler içeren,1970’lerle günceli buluşturan enstrümantal ve vokalli bestelerden oluşuyor. TAPON albümündeki şarkıları söyleyen Deniz Yıldırım ile yollarını 2016’da ayıran grup, vokalde Ahmet Safa İkis ile yoluna devam ediyor…

      2015 yılında kaydedilmeye başlanan SANKİ HEP BURADAYDIK albümü 2018 yılında tamamlandı. Progresif, Anadolu rock, çoksesli vokaller, saykodelik ve elektronik tınıların demlenip “peronize” edildiği albüm sekiz parçadan oluşuyor. Claude Debussy’nin Children’s Corner süitinden The Little Shepherd (Küçük Çoban) yorumu ise grubun klasik köklerine atıfta bulunuyor.       

      “1973” adlı senfonik progrock ağırlıklı albümünün kayıtları ise 2016 yılından beri devam ediyor…

Mayıs 2022′ den beri Cenk Dereli 21.Peron ‘da bas gitar çalıyor. Repertuarda yeni parçaların yanı sıra 1974 yılında çaldığımız  Golliwogg’s Cakewalk ve Beş adlı enstrümantal eserler de var….